CMS

Administrowanie stroną internetową

Strona internetowa powinna być aktualizowana co jakiś czas. Takie aktualizacje bardzo ułatwia panel administracyjny CMS. Logujemy się używając loginu i hasła i możemy w sposób prawie dowolny zarządzać swoją stroną, a dokładniej jej zawartością.

Panele administracyjne różnią się od siebie głównie możliwościami jakie dają przy zarządzaniu stroną. Takie najprostsze umożliwiają edycję istniejących podstron poprzez edycje tekstu i zdjęć. Bardziej rozbudowane dają możliwość ingerencji w strukturę menu i oczywiście dodawanie podstron lub też ich usuwanie.

CMS jest niezbędny przy sklepach internetowych, gdzie na pewno będziemy mieć możliwość wglądu w dane klientów i jakich zakupów dokonali. Również możliwość dodawania i usuwania artykułów.

W Internecie jest już cała masa darmowych komponentów i gotowych rozwiązań wszelkiego typu CMSów. Jednak jeśli mamy choć odrobinę wymagań, na pewno ich żaden nie spełni. Przeważnie każdy ma własną wizję na temat wyglądu i działania swojego serwisu. Bywa, że nasz pomysł jest na tyle innowacyjny, że trzeba go tworzyć od nowa.

Korzystanie z darmowych systemów ma tą zaletę, że jest darmowe 🙂 Pewną zaletą jest też to, że ten system choćby w głównej mierze jest już sprawdzony i będzie działał o ile sami go nie popsujemy. W zasadzie to koniec zalet… Natomiast podstawową wadą jest otwartość kodu. Jeśli taki system jest ogólnie dostępny to każdy może zobaczyć jak jego kod wygląda, a co za tym idzie bezpieczeństwo serwisu postawionego na takim komponencie maleje. Oczywiście, jeśli nasza strona nie będzie bardzo popularna to tym nie trzeba się przejmować. Małe szanse, że jakiś haker zainteresuje się tą stroną przy jej niskiej popularności. Jednak jeśli zależy nam na bezpieczeństwie to nie pozostaje nic innego jak wykonać serwis od nowa lub też zlecić to specjaliście. Można też pokusić się o przerabianie takiego darmowego komponentu, jednak czas na to poświęcony prawdopodobnie wyniesie tyle samo co tworzenie nowego. Oczywiście wcale tak nie musi być, więc to już trzeba samemu ocenić co się bardziej opłaca.

Wykonanie CMSa przez specjalistę lub firmę zajmującą się tworzeniem stron internetowych daje jeszcze jedną przewagę  nad darmowymi systemami. Nasz system będzie wykonany specjalnie dla nas i pod nasze wymogi i warunki. To duża zaleta, bo znacznie łatwiej będzie się na nim pracować i przyjemniej. Takie systemy ogólnie dostępne w sieci są przeważnie wszystko-mające, a co za tym idzie i mało intuicyjne. Muszą takie być, bo ciężko przewidzieć co komu i do czego będzie potrzebne, a tak jest wszystko. niby zaleta, ale tylko na początku. Później tylko przeszkadzają te rzeczy z których i tak nie korzystamy, a wprowadzają niepotrzebny bałagan.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2022 Tworzenie stron www - webmasterstwo - porady | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.